Biuro rachunkowe AK

„Twój e-PIT” dostępny również dla przedsiębiorców

Baza wiedzy

Wraz z nadejściem sezonu rozliczeń podatkowych na rok 2023, Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła przełomowe zmiany, rozszerzając dostęp do swojej innowacyjnej usługi „Twój e-PIT” na osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Brani pod uwagę są także przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zawiesić swoją działalność gospodarczą. Od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, podatnicy będą mogli skorzystać z platformy, specjalnie zaprojektowanej w celu ułatwienia i usprawnienia procesu rozliczeń podatkowych.

Nowości w usłudze „Twój e-PIT”

Pierwszym krokiem w kierunku uproszczenia rozliczeń podatkowych jest wprowadzenie nowych formularzy, specjalnie dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców:

  • PIT-36L: Pozwala na rozliczenie przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolniczej, które podlegają opodatkowaniu podatkiem liniowym.
  • PIT-28: Poprzednio wykorzystywany formularz służył do rozliczeń z najmu i sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, a teraz będzie stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem.
  • PIT-36: Dotychczas służył m.in. do raportowania dochodów z rent i emerytur zagranicznych oraz działalności nierejestrowanej, w tym roku dodatkowo będzie wykorzystany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Te nowe możliwości w usłudze „Twój e-PIT” mają na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia dla różnych grup podatników, obejmujących zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców.

Jak przebiega proces składania zeznań podatkowych?

Korzystanie z usługi „Twój e-PIT” jest niezwykle proste i wygodne. Nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania czy aplikacji. Wszystkie operacje można przeprowadzić z poziomu przeglądarki internetowej. Podatnicy mają możliwość złożenia zeznania podatkowego w wybrany przez siebie sposób, jednak warto zauważyć, że składając je elektronicznie, zwrot nadpłaconego podatku może nastąpić szybciej, nawet w terminie do 45 dni.

Logowanie do „Twój e-PIT”

Dostęp do usługi „Twój e-PIT” jest możliwy przez serwis e-Urząd Skarbowy. Istnieją dwa sposoby logowania:

  • Profilem Zaufanym (PZ), aplikacją mObywatel, e-Dowodem lub bankowością elektroniczną.
  • Przy użyciu danych podatkowych (PESEL/NIP oraz data urodzenia), sumy przychodów z zeznań za 2022 rok, kwoty jednego przychodu z informacji od płatnika za 2023 rok oraz kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznań za 2022 rok.

Dzięki temu proces logowania jest dostępny dla wszystkich podatników, bez względu na preferowany sposób identyfikacji.

Ułatwienia dla różnych grup podatników

Nowe funkcjonalności w usłudze „Twój e-PIT” mają na celu dostosowanie się do potrzeb różnych grup podatników. Ryczałtowcy oraz osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą znajdą tu szczególne ułatwienia. Dla ryczałtowców, którzy nie wykazują kosztów uzyskania przychodów, a od tego roku zobowiązani są opodatkować najem ryczałtem w PIT-28, ta usługa będzie wyjątkowo pomocna. Osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą, mimo braku przychodów lub osiągania tylko zwolnionych z opodatkowania, będą zobowiązane do złożenia zeznania, co również ułatwi im „Twój e-PIT”.

Jakie zalety wynikają z takiego rozwiązania?

Rozszerzenie dostępu do platformy na przedsiębiorców otwiera nowe możliwości i ułatwia proces rozliczeń podatkowych dla szerokiej gamy podatników. Wprowadzenie nowych formularzy, uproszczenie procedur logowania i ułatwienia dla specjalnych grup podatników to tylko początek zmian w sposobie rozliczania. Zmiany te nie tylko usprawnią proces, ale także sprawią, że podatnicy będą mogli efektywniej zarządzać swoimi finansami, zwiększając transparentność i łatwość wypełniania obowiązków podatkowych.

Podstawą prawną tej inicjatywy są artykuły ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz artykuły ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.