Biuro rachunkowe AK

Czemu służą kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności)?

Baza wiedzy

Współczesny rynek gospodarczy w Polsce jest bardzo zróżnicowany i wciąż dynamicznie się rozwija. Codziennie powstają nowe firmy w określonych branżach, które oferują rożnorodne produkty i usługi. W celu uporządkowania tego chaosu i ułatwienia analizy danych statystycznych wprowadzono kody PKD. Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)? Czemu służy? Kogo obowiązuje? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co to jest PKD i kogo dotyczy?

Polska Klasyfikacja Działalności, określana także jako PKD, to umownie przyjęty podział, który określa rodzaj i zakres prowadzonych przez firmę działań i świadczonych usług. Obowiązek posługiwania się kodem PKD wszedł w życie w styczniu 2008 roku. Ustalenie kodu PKD to pierwszy krok w procesie rejestracji firmy. Jeśli z czasem firma zmienia lub rozszerza zakres działań, przedsiębiorca zobowiązany jest ustalić nowy kod PKD. Kto ma obowiązek posługiwania się kodem PKD?
  • prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą 
  • podmioty z obowiązkiem wpisania do KRS, w tym spółki osobowe, kapitałowe, fundacje

Zasady ustalania prawidłowego kodu PKD

Na przedsiębiorcę nałożony jest obowiązek ustalenia prawidłowego kodu PKD, który będzie dokładnie odzwierciedlał profil działalności, jaką zamierza prowadzić. Warto trzymać się kilku zasad, aby nie popełnić błędu:
  • Ustal, jaka czynność będzie wiodąca w Twojej działalności.
  • Jeśli firma będzie mieć szeroki profil specjalizacji, konieczne będzie podanie kilku kodów PKD. Skorzystaj z podpowiedzi sugerowanych przez system.
  • Na formularzu możesz wskazać maksymalnie 9 kodów PKD. Pierwszy z nich określa podstawową działalność, a pozostałe kody odnoszą się do działalności dodatkowej.
  • Kolejne kody PKD można dodać za pomocą załącznika CEIDG-RD. Nie ma ograniczeń, co do ich liczby. Wyjątkiem są spółki, które mogą wskazać maksymalnie 10 kodów. 

Jak skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD?

Wyszukiwarka kodów PKD, dostępna na rządowej stronie biznes.gov.pl, jest bardzo pomocnym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy chcą właściwie sklasyfikować swój biznes. Działa ona bardzo intuicyjnie – należy wpisać hasło związane z prowadzoną działalnością, by otrzymać gotową odpowiedź. Wyszukiwarka podpowiada gotowy kod. Cennym źródłem informacji dla przedsiębiorców może być także lista kodów PKD. Przy każdej pozycji znajduje się opis działalności gospodarczej, która jest związana z danym kodem. Zaleca się korzystanie z takich narzędzi, aby uniknąć błędów i określić PKD zgodnie ze stanem faktycznym.

Czemu służą kody PKD?

Kody PKD ułatwiają organom państwowym prowadzić statystyki. Ich funkcjonalność polega na zbieraniu danych dotyczących różnych rodzajów działalności gospodarczej, w celu analizy i raportowania na temat gospodarki i rynku pracy. Pozwala to także na monitorowanie wzrostu lub spadku zainteresowania daną branżą. Co więcej, rodzaj PKD może mieć także wpływ na możliwość uzyskania dotacji przez przedsiębiorcę.

Określenie kodu PKD – gdzie szukać pomocy?

Określenie właściwego kodu PKD może czasem stwarzać problemy, zwłaszcza jeśli firma świadczy mało popularne usługi. W przypadku, gdy samodzielne wyszukiwanie kodu na stronie rządowej lub ogólnodostępnej liście nie przynosi efektów lub nadal budzi wątpliwości, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Często wyspecjalizowane biura rachunkowe prowadzą doradztwo w zakresie rejestracji firmy.  Eksperci przeprowadzą konsultację, aby zrozumieć charakter i zakres działalności firmy i doradzą w wyborze odpowiedniego kodu PKD.  Dodatkowym atutem będzie pomoc w wypełnieniu wniosku CEIDG-1 i ogólne wsparcie w procesie rejestracji firmy. To pozwoli uniknąć błędów i nieprzyjemności prawnych.