Biuro księgowe – kto może je prowadzić i jakie musi spełnić warunki
Baza wiedzy
Ostatnie lata przyniosły gwałtowny rozwój gospodarki niemalże w każdym sektorze. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność prowadzenia rzetelnej księgowości i orientowania się w skomplikowanych przepisach podatkowych. Pomoc w tym zakresie mogą stanowić profesjonalne biura księgowe, które oferują usługi z zakresu prowadzenia ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów objętych ryczałtem, czy rozliczeń VAT. W poniższym artykule spojrzymy na problem z nieco innej perspektywy. Kto może prowadzić biuro księgowe i jakie musi mieć uprawnienia? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące wyboru odpowiedniego biura.
Czym zajmuje się biuro księgowe?
Księgowość i rachunkowość to terminy, które powszechnie używane są zamiennie. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ w rzeczywistości oznaczają one co innego. Rachunkowość ma znacznie szerszy zakres, w którym mieści się także księgowość. Biura rachunkowe, oprócz prowadzenia księgowości, zajmują się również sprawozdawczością finansową oraz oceną kosztów. Księgowość zajmuje się przede wszystkim rejestracją zdarzeń gospodarczych przedsiębiorstwa. Księgowi są odpowiedzialni za następujące operacje:
prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych
rozliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, sporządzanie deklaracji podatkowych VAT i CIT
prowadzenie karty podatkowej
ewidencjonowanie środków trwałych, wyposażenia, wartości niematerialnych
wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej
rozliczanie transakcji zagranicznych
I wiele innych.
Kto może prowadzić biuro księgowe?
10 sierpnia 2014 roku weszła w życie ustawa uwalniająca zawód księgowego. Oznacza to w praktyce, że założenie i prowadzenie biura księgowego nie wiąże się z obowiązkiem posiadania wykształcenia wyższego z zakresu finansów i rachunkowości. W związku z zapisami ust. 3 art. 76a Ustawy o księgowości, biuro rachunkowe może założyć każda osoba dorosła, która nie była karana za przestępstwa finansowe, przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu itp. Czy zatem trzeba mieć ukończone kursy kierunkowe? Tego również ustawa nie przewiduje. Każda osoba, która spełnia powyższe warunki, czyli jest pełnoletnia, nie była karana za określone czyny i nie jest ubezwłasnowolniona, może założyć swoje biuro księgowe. Wystarczy, że zarejestruje firmę w odpowiednim urzędzie. Wnioskować można, że w Polsce panuje duża swoboda w tym zakresie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że księgowość to bardzo odpowiedzialne zajęcie, wymagające specjalistycznej wiedzy i przygotowania.
Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla księgowego?
Ustawa o rachunkowości nakłada na właścicieli biur księgowych obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, z uwagi na prowadzenie ksiąg rachunkowych. W celu rozwiania wątpliwości, warto zacytować treść artykułu: Art. 76h. o rachunkowościUmowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej1.Przedsiębiorcy, o których mowa wart. 76a usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ust. 3, są obowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością, o której mowa wart. 76a usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ust. 1. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy biuro prowadzi rozliczenia wyłącznie na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wtedy ubezpieczenie nie jest obligatoryjne, ale dobrowolne. Warto je mieć, ponieważ w przypadku popełnienia istotnego błędu w rozliczeniu klienta, ma on prawo pociągnąć księgowego do odpowiedzialności. Wtedy ewentualne koszta zostaną pokryte z OC.